DEN 1.
6:00 odjezd z Prahy. 9:00 návštěva sklárny v Harrachově. Během prohlídky se dostaneme do těsné blízkosti pracujících sklářů a uvidíme kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou a také sbírka skla nacházející se v přilehlém muzeu skla. 11:00 odjezd do Szklarské Poręby – známého rekreačního, sportovního a turistického střediska. 11:30-15:00 pěší túra, během které uvidíme: Krkavčí hory, horskou školu QUASAR, visutý most, vodopád Kamieńczyka a Křivé Bašty. 15:00 odjezd do Karpacze. 16:00-18:30 procházka centrem městečka a návštěva kostelíku Wang - dřevěného norského svatostánku přestěhovaného do Karpacze v polovině 19. století. Kostel navštíví každoročně více jak 200 tis. turistů. 18:30-20:00 večeře v místní restauraci. 21:00 ubytování v hotelu. Volný čas.
DEN 2.
7:00 snídaně. 8:00 odjezd do Kowar. 8:30-10:00 prohlídka Parku miniatur Dolního Slezska. Během prohlídky uvidíme modely hradů, zámků, klášterů nebo radnic v měřítku 1:25. Sněžka (1602 m.n.m.) je 50 krát menší než originál. Celkově v Parku Miniatur jsou zhotoveny modely 43 významných památek Dolního Slezska. 10:00 přesun do městeček Jawor a Svídnice, kde se nacházejí kostely Míru - nejstarší církevní stavby s dřevěnou kostrou v Evropě zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Výstavba kostelů je důsledkem westfálského míru z roku 1648, který upevnil pozici katolické církve a na územích ovládaných Habsburky vyústil zabavením protestantům jejich kostelů. Následně císař Ferdinand III povolil ve Slezsku výstavbu tří nových svatyň (Jawor, Svídnice, Hlohov), ale pouze za předpokladu, že se budou nacházet poza městskými hradbami, nebudou mít zvonici a farní školu, nebudou připomínat kostel a budou postaveny výhradně z netrvalých materiálů jako je dřevo, sláma, hlína a písek. Oba dochované kostely Míru jsou unikátní svou konstrukcí, dřevěnou výzdobou a obrovskou kapacitou, která činila 6 respektive 7.5 tisíc věřících. Po prohlídce kostelů odjezd do městečka Rogoźnica – kde se v letech 1940-1945 nacházel koncentrační tábor Gross-Rosen. Během existence táborového komplexu jím prošlo na 125 tis. vězňů různých národností z nichž cca. 40 tis. zemřelo na místě a v evakuačních transportech. 16:00-17:30 prohlídka zámku Książ, který je největším zámkem Dolního Slezska a třetím největší v Polsku. Zámek byl vystavěn ve 13. století a následně byl mnohokrát přestavován. V 70. letech 20. století prošel kompletní rekonstrukcí a nyní nabízí návštěvníkům prohlídky interiéru a okolí. Nejatraktivnějším místem celého zámku je barokní, bohatě zdobený Maxmiliánův sál pocházející z první poloviny 18. století. Zámek Książ je obklopen 12 zahradními terasami a v bývalých zámeckých stájích je dnes středisko jízdy na koni a stádo hřebců. Během 2. světově války zámek Książ byl údajně připravován na jeden z hlavních stanů Adolfa Hitlera. Záhadné chodníky a štoly vykopané německou armádou pod zámkem Książ jsou nově zpřístupněné turistům v rámci druhého okruhu „od Piastovců po záhady 2. světové války“. 18:00 odjezd do Karpacze. 18:30 večeře v místní restauraci. Volný čas.
DEN 3.
7:00 snídaně. 8:00 odjezd z hotelu. 10:00-12:00 prohlídka podzemního města. Podzemní město Osówka se je obrovský systém betonových štol, chodeb a hal vybudovány v Sovích Horách v letech 1943-1945 v rámci projektu Riese (Obr). Během tří let se tady německé armádě podařilo vystavět celkem šest různých komplexů, které podle plánů měly vytvořit jedno gigantické podzemní město. Délka dosud objevených chodníků činí 9 km! Kromě rozsáhlých podzemních chodeb, hal a dalších prostor vznikaly v Osówce i nadzemní stavby, které z větší části zůstaly nedokončeny. Mezi nejpozoruhodnější patří tzv. „Kasino“ a „Posilovna“. Přesný účel komplexu Riese se nikdy nepodařilo vysvětlit. Některé teorie hovoří o továrnách na výrobu balistických raket V1 a V2, další o výzkumných laboratořích připravujících německou atomovou bombu. Existují také názory, že v prostorách Osówky měl být zřízený tajný Hitlerův stan, vojenský štáb a kasárna pro 20.000 elitních vojáků. Přesun do Dusznik a návštěva muzea papírenství. Muzeum Papírenství v Dusznikách Zdroji se nachází v papírenském mlýně ze 17. století – jedné z nejkrásnějších památek dřevěné průmyslové architektury na území Polska. Součástí muzea jsou expozice přibližující dějiny techniky a papírenské technologie výroby papíru v Polsku a ve Slezsku a také dílna kde jsou předváděny ukázky ruční výroby papíru. Možnost výroby vlastního archu papíru je jedním z největších lákadel zdejšího muzea. 15:30 odjezd do Národního Parku. 16:00-18:00 prohlídka skalního města. Skalní město Błędne skały (Bludné Skály) se nachází v západní části Stolových Hor přímo na polsko-české hranici ve výšce 852 m n.m. Na ploše 21 ha se tady rozprostírá skalní labyrint o výšce od 6 do 11 metrů. Mezí skalami prochází částečně zpevněná turistická trasa, která vede k nejzajímavějším skalním útvarům Národního Parku, ke kterým patří mj.: Skalní Sedlo, Bludiště, Tunel, Kuchyně nebo symbol celého labyrintu Kuří Noha. Jednou z atrakcí Bludných Skal je také vyhlídková terasa „Skalne Czasze“. 18:30 odjezd do Prahy. Příjezd do Prahy 21:30
Cena:
4.799 Kč - skupina 45 os. (odjezd z Prahy)
5.399 Kč - skupina 30 os. (odjezd z Prahy)
Cena zahrnuje:
V případě zájmu a dalších informací nás kontaktujte:
email: info@objevtepolsko.cz
telefon: +420 226 807 131